fbpx

         Od początku tego roku do 31 lipca ponad 90 tys. Białorusinów otrzymało wizy w Polsce, z czego 9 tys. to wizy humanitarne. 

Protesty na Białorusi pod koniec  maja 2020r. miały swój początek jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Przeciwnicy Łukaszenki licznie protestowali już przed wyborami a po wyborach-          które zarówno przez opozycję, jak i większość państw i organizacji międzynarodowych były uważane za sfałszowane protesty odbywały się już w całym kraju- w większym składzie i na większą skalę. Strajki były brutalnie tłumione. Tysiące uczestników było karanych, prześladowanych, torturowanych, trafiali do więzienia. 

Ogromna skala represji białoruskiego społeczeństwa spowodowała zmiany przepisów wizowych w polskim prawie. Dla osób, które posiadają wizę humanitarną wprowadzono możliwość  rozpoczęcia pracy w Polsce bez dodatkowych zezwoleń. Według danych z MSZ od czerwca 2020r. do końca lipca 2021r. w Polsce przyznano 178 tys. 711 wiz dla Białorusinów, z czego 12 1190 to wizy humanitarne. Natomiast od początku tego roku  do 31 lipca przyznano aż 90 tys. 11 wiz, z czego 8844 to wizy humanitarne.

Jeśli porównamy aktualne dane liczbowe wydanych wiz z tymi z 2019r. widać dużą różnicę.  W roku 2019 wydano łącznie 358 421 wiz, spośród nich tylko 7 stanowiły wizy humanitarne.

Trudna sytuacja z jaką społeczeństwo Białoruskie musiało się zmierzyć miała też duży wpływ na zmiany przepisów wizowych w Polsce. Aby choć w taki sposób pomóc  Białorusinom wprowadzono w Polsce przepisy dzięki którym polskie prawo umożliwia łatwiejszy dostęp do pracy i osiedlania się w Polsce. Z danych liczbowych wynika, że sporo osób z tego skorzystało i po wprowadzeniu tych przepisów znacznie więcej Białorusinów zdecydowało się podjąć pracę w Polsce.

Chcesz Porozmawiać? Zapisz się na rozmowę
“Nie płacę Ci za godzinę. Płacę za wartość jaką dodajesz do tej godziny.”
Jim Rohn (1930 – 2009) – amerykański pisarz i przedsiębiorca.

Współpraca Się Opłaca!

Wyślij do Nas e-mail, by otrzymywać oferty pracy.

pl_PLPolish