Bringing Creativity & Ideas to Life

Latest News

Dla Białorusinów Polska jest chętnie wybierane ze względu na bliskość kulturową, geograficzną językową. Białorusini pracują głównie przy pracach fizycznych. Wybierają przede wszystkim : budownictwo, rolnictwo, przetwórstwo czy  transport.  Za pracą do Polski przyjeżdżają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Białorusinki często pracują w usługach, przemyśle włókienniczym, odzieżowym , spożywczym , zajmują się także sprzątaniem oraz opieką nad starszymi osobami.

Na rynku polskim nie da się całkowicie zastąpić pracowników ukraińskich tymi białoruskimi . Przede wszystkim z powodów demograficznych, mianowicie Białoruś ma tylko 9,5 mln mieszkańców a Ukraina cztery razy tyle. Poziom w Białorusi jest wyższy od tego na Ukrainie a sytuacja polityczna (wojna), ekonomiczna i gospodarcza jest  inna. Białorusini przyjeżdżający kiedyś  do Polski to przede wszystkim głównie specjaliści, którzy nie mogli znaleźć pracy w zawodzie i  młode osoby, które chciały spróbować życia w Europie. Aktualnie jest większe zainteresowanie wśród Białorusinów emigracją zarobkową. Jest to konsekwencja problemów ekonomicznych, które powoli wpływają                  na obniżenie poziomu życia na Białorusi. Białoruś może niedługo stanowić źródło sporej ilości pracowników na polskim rynku pracy. Białoruscy pracownicy mogą uzupełniać zasoby kadrowe                      w Polsce.

Dzięki zagranicznym pracownikom polski rynek ma szansę szybszy rozwój . Pracodawcy chętnie korzystają z zagranicznych pracowników aby uzupełnić ubytki kadrowe. 

Leave a Comment

Wyszukaj usługi lub artykuły