fbpx
Jak zatrudnić osobę z Ukrainy za pośrednictwem Agencji Pracy?

   Proces zatrudnienia osoby z Ukrainy jest pracochłonny i skomplikowany. Ewentualna pomyłka lub niedopatrzenie, może znacząco przedłużyć procedurę administracyjną. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia agencji pracy. Większość obowiązków związanych z zalegalizowaniem pracy, pobytu i zatrudnieniem pracowników zagranicznych, w tym tych z Ukrainy, przejmują bowiem agencje. Pracodawcy powinni jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Oto one:

1. Zastanów się jakich pracowników poszukujesz

Przed skontaktowaniem się z agencją pracy warto przygotować wstępny profil pracownika. Podstawowe  informacje, które ułatwią agencji dobranie odpowiednich osób na dane stanowisko to:

 • nazwa stanowiska pracy,
 • zakres obowiązków danego stanowiska,
 • czas na jaki chcemy zatrudnić obcokrajowców,
 • ilość pracowników jaką poszukujemy,
 • wynagrodzenie jakie oferujemy.

   Przygotowanie opisu  stanowisk sprawi, że agencja będzie w stanie szybciej znaleźć osoby które sprostają oczekiwaniom pracodawcy. Ta kwestia jest też istotna dlatego, iż zgodnie z prawem  nie każdą pracę można powierzyć pracownikowi zatrudnionego poprzez agencję pracy. Pośrednictwo agencji jest wykluczone w przypadku stanowisk, w których występują czynniki szczególnie niebezpieczne. Cudzoziemcami zatrudnionymi przez agencję pracy nie można również zastąpić pracowników zatrudnionych aktualnie w firmie na tym samym stanowisku. Są to ograniczenia określone przez Ustawę o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Nie znaczy to, że dobra agencja pracy nie przeprowadzi całego procesu legalizacji. Można to zlecić zaznaczając, że pracownik podpisze umowę bezpośrednio u docelowego pracodawcy.

2. Skontaktuj się  z Agencją Pracy

   Po przygotowaniu  opisu pracowników jakich poszukujemy, kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z agencją pracy. Pracownicy agencji dopytają Państwa o kwestie, które jeszcze będą im potrzebne do opracowania oferty. Następnie agencja zajmuje się przygotowaniem dla firmy spersonalizowanej oferty. Po zaakceptowaniu warunków firma i agencja podpisują umowę. Po podpisaniu umowy – tak przynajmniej jest w HBCS – migiem zabieramy się za poszukiwania pracowników tymczasowych. Mamy zgromadzone swoje bazy kandydatów a także narzędzia do ich pozyskiwania. Kontaktujemy się również, za pomocą siatki rekruterów, bezpośrednio z osobami przebywającymi na Ukrainie. Wszystko po to, aby znaleźć pracowników, którzy spełnią oczekiwania firm, z którymi współpracujemy.

Jako HBCS Agencja Pracy Tymczasowej oferujemy:

 • poszukiwanie pracowników z Ukrainy i Polski o profilu zgodnym z oczekiwaniami pracodawcy,
 • wstępne sprawdzanie umiejętności potencjalnych pracowników,
 • legalizację pobytu i uzyskanie niezbędnych dokumentów do podjęcia pracy w Polsce przez cudzoziemców (pomoc w uzyskaniu wizy pracowniczej, rejestrację oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy, przedłużenie dalszego pobytu/pracy, uzyskanie zezwolenia na pracę/karty pobytu),
 • organizację i nadzór przyjazdów osób z Ukrainy,
 • zapewnienie cudzoziemcom zakwaterowania,
 • stały kontakt między agencją, pracownikiem a firmą,
 • opieką administracyjno-kadrową nad tymczasowymi pracownikami,
 • zajęcie się całym przebiegiem zatrudnienia pracowników tymczasowych, od momentu rekrutacji, aż po wypłacenie wynagrodzeń.

3. Przygotuj pracownika tymczasowego do pracy w twojej firmie

   Po oddelegowaniu pracownika tymczasowego do firmy, bierzemy na siebie – jako agencja – obowiązki związane z zatrudnieniem cudzoziemca, natomiast pracodawca zajmuję się wdrożeniem pracownika w jego nowe obowiązki. Warto, aby firma miała przygotowane zasady funkcjonowania pracowników na poszczególnych stanowiskach oraz szczegółowy zakres obowiązków (tzw.  onboarding) również – w czym możemy pomóc – w języku ukraińskim. Pomoże to uniknąć początkowych nieporozumień wynikających z bariery językowej. 

“Nie płacę Ci za godzinę. Płacę za wartość jaką dodajesz do tej godziny.”
Jim Rohn (1930 – 2009) – amerykański pisarz i przedsiębiorca.

Współpraca Się Opłaca!

Wyślij do Nas e-mail, by otrzymywać oferty pracy.

pl_PLPolish